Good Contents Are Everywhere, But Here, We Deliver The Best of The Best.Please Hold on!
Data is Loading...
Jínův statek, Úbislavice 44, 507 92 Úbislavice +420 603 179 042
Kinesiotaping
Kinesiotaping je téměř po celém světě oblíbenou podpůrnou léčebnou metodou. U zvířat je využíváne zejména u koní a psů.

Otcem kinesiotapingu je Dr. Kenzo Kase, chiropraktik, který před více než třiceti lety vyvinul elastické tejpy, protože nebyl spokojený s těmi, které byly pro tejping tehdy dostupné. Dnešní tejpy jsou již desátou generací těch původních, které byly prezentovány v roce 1979, kdy byla tato metoda představena. Kinesiotaping se od klasického tejpování liší primárně tím, že není pevný, nebrání plnému rozsahu pohybu. Kinesiotaping se primárně používá pro léčení akutní či chronické bolesti svalů, při svalové atrofii, neurologických problémech, nedostatečné funkci lymfatického oběhu, napětí ve fascii, zranění šlach, vazů, kloubů, zhmožděninách měkkých tkání, jizev a pro mnoho dalších zdravotních problémů.
  • Kinesiotaping dlouhý zádový sval
  • Kinesiotaping křížokyčelní spoj
  • Kinesiotaping triceps koně
V rámci kinesiotapingu existuje několik základních technik, které se liší způsobem aplikace a samozřejmě účelem, pro který jsou aplikovány. Můžeme využít například techniku pro léčbu akutně přetíženého svalu, naopak další pro aktivaci atrofovaného svalstva, kompresní techniku pro zranění šlach a vazů a techniku určenou pro lepší funkci lymfatického systému. Pro každou z technik je zároveň důležité napětí aplikované pásky. Pro zranění fascie či svalů se používá daleko menší napětí pásky než například pro zranění šlach a vazů.
Obecně kinesiotaping působí na kůži a podkoží, nadzvedává jednotlivé vrstvy kůže, fascie svalů od sebe a tím aktivuje krevní oběh a lymfatický systém. Do tkáně tak proudí více krve, která je nositelem výživy, zároveň odplavuje produkty metabolismu a urychluje regeneraci poškozené tkáně.

Příklad využití kinesiotapingu u koní

A1/1 Eliška 12 let

Eliška v minulosti prodělala zranění šlachy na LP noze. Dlouhodobé ulevování vedlo mimo jiné k posunu lopatky, zřejmě povolily vazy, přetížily se svaly, protože lopatka postupně padá dolů. Eliška jezdila na vyšetření do Chamu, proto byla už starý mazák a nechala se dobře vyšetřit. Vyšetření začalo diagnostikou v pohybu na hale, pak pohmatem. Vyšetřením jsem zjistila bolestivost na krční, bederní části páteře a posun lopatky směrem dolů. Kompenzační linie v tomto případě vedla z pravé strany zádě do levé lopatky a krční páteře. Krkem si Eliška pomáhá v pohybu vpřed, proto byl velmi bolestivý. Nejprve jsem kobylce uvolnila svaly, poté srovnala obratle a nakonec posunula lopatku. Následoval kinesiotaping, tentokráte nadlopatkového, podlopatkového svalu a na krku ramenního zvedače hlavy. Ramenní zvedač hlavy - začíná od prvního krčního obratle a upíná se k pažní kosti. Pomáhá pohybu v rameni a pokud je bolavý, kůň natahuje krk nahoru a není schopen pracovat na kruhu. Nadlopatkový sval - propojuje přední část lopatky a pažní kost, bolestivost tohoto svalu vyvolává kulhání z plece. Podlopatkový sval - propojuje zadní část lopatky s pažní kostí. Bolestivost tohoto svalu se přenáší do ramenního kloubu, kloubního pouzdra, vyvolává nepravidelný pohyb přední nohy a kulhání z plece. Kinesiotaping v tomto případě byl proveden pro utlumení chronické bolesti.

Ponička Lady 4 roky 
Ponička Lady a její kinesiotaping dlouhého zádového svalu, kde vznikly
svalové spasmy v důsledku blokace bederních obratlů. Tejpy urychlí
hojení měkkých tkání, zlepší prokrvení a urychlí regeneraci.