SOS pro namožené svaly koně

Jednodenní odborný seminář

Představení kurzu

V červnu už je závodní sezóna v plném proudu, trénuje sem, jezdí se, konají se soustředění, koně se přepravují. Přichází léto a únava už může být na koních znát...

Popis kurzu

Fascie je pojivová tkáň. Je to náš ochranný blanitý obal a závěsný systém. Fascie má v chiropraxi, osteopatii a kraniosakrální terapii velký význam. Nejtenčí a nejpružnější fascie jsou obaly svalů a nejtvrdší, nejpevnější a nejnepoddajnější fascie je tvrdá plena mozková. Fascie je součástí každé tělesné struktury. Je to závěsný systém veškerých součástek našeho těla. Je to nikde nekončící nervově vyživovaný kapsář s mnoha kapsami a kapsičkami, přihrádkami a úpony. Tento kapsář nás doslova drží pohromadě. Táhne se od hlavy až ke konečkům prstů u nohou, celým vnitřkem a vnějškem našeho těla. Jde o strukturu vazivových tkání, které se sbíhají, rozbíhají a propojují. Fascie umožňuje držet jednotlivé orgány pohromadě a na správném místě těla. A to jak u těla našeho, lidského, tak i samozřejmě u těla zvířecího.


V červnu už je závodní sezóna v plném proudu, trénuje sem, jezdí se, konají se soustředění, koně se přepravují. Přichází léto a únava už může být na koních znát.

Tento seminář je určen pro majitelé koní, závodníky, trenéry, terapeuty, pro všechny,  kteří chtějí svému koni dopřát servis pohybového aparátu po náročných závodech, soustředění, tréningu, výletu, puťáku apod.

Na tomto semináři se naučíte sestavu, kterou můžete u svého koně aplikovat. Jedná se o kombinaci strečinku, masáže, myofasciální techniky pro uvolnění fascie (povázky). Zaměříme se na velké svalové skupiny z oblasti krku, ramen, hřbetu a hýžďového svalu. Naučíme se také jednoduchý kinesiotaping dlouhého zádového svalu.

Strečink

Slovo strečink má původ v anglickém slově stretch, což v překladu znamená natahování, napínání, rozpínání, napětí. Strečink je velmi účinná metoda, která umí svaly připravit na zvýšenou zátěž, rozšířit rozsah pohybu a nebo také přirozeně připravit tělo na běžné fungování, případně zrelaxovat svaly po záteži.

Strečink se dá poměrně úspěšně aplikovat u našich čtyřnohých zvířecích přátel, a to především u koní a psů. Za svou několikaletou praxi chiropraktika se setkávám velmi často s majiteli, kteří se svými koňmi a pejsky pravidelně cvičí a musím zcela upřímně říct, že je to na daném zvířeti vždy vidět. Navíc, kromě zdravotních benefitů se jedná o čas, příjemně využitý ve dvou, který může být pro obě strany potěšující.

Strečink

Kinesiotaping

Kinesiotaping je téměř po celém světě oblíbenou podpůrnou léčebnou metodou. U zvířat je využíván zejména u koní a psů.

Otcem kinesiotapingu je Dr. Kenzo Kase, chiropraktik, který před více než třiceti lety vyvinul elastické tejpy, protože nebyl spokojený s těmi, které byly pro tejping tehdy dostupné. Dnešní tejpy jsou již desátou generací těch původních, které byly prezentovány v roce 1979, kdy byla tato metoda představena.

Kinesiotaping se primárně používá pro léčení akutní či chronické bolesti svalů, při svalové atrofii, neurologických problémech, nedostatečné funkci lymfatického oběhu, napětí ve fascii, zranění šlach, vazů, kloubů, zhmožděninách měkkých tkání, jizev a pro mnoho dalších zdravotních problémů.

Kinesiotaping se od klasického tejpování liší primárně tím, že není pevný, nebrání plnému rozsahu pohybu.

Kinesiotaping

Rehabilitační masáže

Rehabilitační masáže patří mezi velmi oblíbenou léčebnou metodu a jsou zvířat velmi pozitivně přijímány. Je třeba si uvědomit, že každý sval se upíná a končí na nějaké z kostí a pokud někde dojde k posunu v rámci kosterní soustavy, případně má kůň či pes jiné zdravotní obtíže, logicky dochází k nerovnoměrnému zatěžování těla, atrofování a na druhé straně přetěžování svalů.

Tím, že mají zvířata čtyři nohy, tak na jejich těle existuje velmi mnoho kompenzačních linií, a proto dokáží maskovat problém poměrně dlouhou dobu.

Rehabilitační masáže

Myofasciální technika

Fascie je pojivová tkáň. Je to náš ochranný blanitý obal a závěsný systém. Fascie má v chiropraxi, osteopatii a kraniosakrální terapii velký význam.

Nejtenčí a nejpružnější fascie jsou obaly svalů a nejtvrdší, nejpevnější a nejnepoddajnější fascie je tvrdá plena mozková. Fascie je součástí každé tělesné struktury. Je to závěsný systém veškerých součástek našeho těla. Je to nikde nekončící nervově vyživovaný kapsář s mnoha kapsami a kapsičkami, přihrádkami a úpony. Tento kapsář nás doslova drží pohromadě. Táhne se od hlavy až ke konečkům prstů u nohou, celým vnitřkem a vnějškem našeho těla. Jde o strukturu vazivových tkání, které se sbíhají, rozbíhají a propojují.

Fascie umožňuje držet jednotlivé orgány pohromadě a na správném místě těla. A to jak u těla našeho, lidského, tak i samozřejmě u těla zvířecího.


Myofasciální technika

Máte zájem o kurz? Napište nám!