Reportáž ze seminářů

Seminář výživa koní – 29.9.2018

Vážení a milí,
poslední zářijový víkend proběhly u nás v Centru holistické péče o zvířata první odborné vzdělávací semináře, tentokrát na téma Výživa koní.
Byl krásný, slunečný a prodloužený víkend a přesně rok od té doby, co jsme dům převzali. Ani jsem nedoufala, že by se první kurzy a semináře mohly rozběhnout ještě letos, když v současné školící místnosti byla ještě letos na jaře polorozpadlá dílna, vyvalená zeď a část původního chléva, na zemi hlína a zbytky křídel hus a slepic... Klasický nepořádek na dvorečku, který nám zanechala původní majitelka.
Chlív tomu říkáme v žertu doma stále, ale věřím, že jsme vytvořili pro vás, studenty a návštěvníky workshopů, hezkou a příjemnou studijní místnost. Pro velký zájem byly semináře nakonec dva, a to v sobotu i v neděli, pod vedením Ing. Moniky Mechové, nezávislé výživové poradkyně. Ráno jsme začali krátkým úvodem uvnitř, ale pak už jsme byly hodně venku. Probrali jsme hygienu výběhů, péči o pastviny, hnojení, střídání pastvy, ukázali jsme si, jak má a nemá vypadat seno, kolik sena má kůň mít v denní dávce, jak velká je to kupa a kolik váží.
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
Monika trpělivě odpovídala na vaše otázky i před obědem, kdy jsme se opět vrátili dovnitř a po obědě jsme pokračovali s praktickými ukázkami u koní. U našich obou kobylek jsme probrali zdravotní stav, ukázali jsme si, jak poznáme nakrmeného, hubeného, tlustého koně, jak změříme koně a vypočítáme jeho tělesnou váhu a jak by měl vypadat kůň dobře osvalený. I pro nás to bylo nové a šli jsme s kůží na trh, protože jsme nevěděli, zda máme vše v pořádku a v jakém výživovém stavu máme obě kobylky, na kterých momentálně nikdo z nás nejezdí. 
Posledním blokem byly opět vaše otázky, a to na téma kdy a jak krmit, zda před nebo po zátěži, zda svačiny, zda přidávat semínka a jaká, zda oleje, zda Ostropestřec v tekuté, granulované nebo drcené formě, jak a čím nahradit seno a jakých dávkách a mnoho dalších dotazů. Jsem ráda, že se semináře zúčastnil i muž, proto mohu napsat, že jsme se rozcházeli (s měkkým i) mezi 16:00 - 17:00 oba dny a s hlavou jako pátrací balón. Myslím, že se akce povedla a na podobnou se můžete těšit zhruba ve stejném období, tedy na podzim v roce 2019. S úctou Monika Plachá
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover