Chiropraxe

Terapie a péče o zvířata

Chiropraxe

Chiropraxe je velmi šetrná manipulační technika, která pracuje s kosterní soustavou a obnovuje pohyblivost páteře a kloubů. Rozdíl mezi chiropraxí a osteopatií je v postupu a provedení ošetření, výsledek by měl být v ideálním případě stejný. Chiropraxe využívá u pacienta moment uvolnění a rychlým, správně vedeným pohybem, obnoví pohyb v rámci jednotlivých kloubů či páteře. Chiropraktické ošetření lze provádět u koní i psů.

Dříve byla chiropraxe u zvířat brána jako nestandardní, alternativní metoda, ale postupem času se již stala běžnou součástí péče o čtyřnohé přátele a dokonce k mé radosti přibývá pravidelných klientů, kteří volají chiropraktiky ke svému zvířeti pouze z preventivních důvodů.

U majitelů zvířat panuje hodně různých mýtů a přesvědčení agresivitě a nešetrnosti této metody, ale tyto obavy jsou zbytečné. Zvířata snášejí ošetření velmi dobře a úleva přichází okamžitě. Navíc není nikde dokázáno, že by klouby či vazy touto metodou trpěly a docházelo by k recidivě problémů, jak se mnohdy od majitelů zvířat dozvídám, případně čtu na internetových diskuzích.

Chiropraxe pomáhá zejména v následujících případech:

Poruchy pohybu (neochota práce na kruhu, horší ohebnost na obě či jednu stranu, kulhání (bez jasně diagnostikované příčiny), zkracování kroku, poruchy kmihu končetin, ztuhlost, bolesti svalů, problém akceptovat sedlo, neochota nést jezdce, uhýbání při čištění, problém zvedat končetiny při čištění kopyt, potíže přijímat udidlo, neochota odžvýknout při práci pod sedlem a mnoho dalších.

Příčinou výše uvedených problémů může být:

Zranění - podklouznutí či špatný pohyb ve výběhu, na jízdárně, v terénu či na lonži

Nakládání, vykládání a přeprava obecně

Úrazy ve stáji či v boxe (zavalení v boxe, podklouznutí, pád )

Špatně zvolené a nepadnoucí sedlo a výstroj obecně

Přehnané výcvikové nároky, přetížení, nesprávně používané pomůcky (vyvazovací otěže apod.)

Problémy se zuby (růst zubů, zánět, přerostlé zuby, opotřebování)

Jezdec (chybný, nevybalancovaný sed, výrazný náklon na stranu apod.)

Jiný zdravotní problém, kdy se potíže na páteři či jiných kloubech projevují jako sekundární ukazatel (artróza, zranění šlach, čipy apod.)

Srážka dvou a více zvířat, naskakování na hřbet a nepřiměřené hrátky (zejména u psů, ale i u koní).

Nevhodně zvolený obojek, nadměrné působení stahovacího obojku.

Rekonvalescence po ošetření bývá ve většině případů od dvou dnů až po týden. Ošetření bývá ve většině případů v délce od třiceti minut do jedné hodiny, podle zdravotního stavu, množství obtíží a samozřejmě i ochoty koně či psa ke spolupráci. 

Chiropraktický výcvik jsem absolvovala v Norsku a následně opakovaně v Anglii u amerického chiropraktika Billa Hamptona, v rámci jeho evropských vzdělávacích seminářů.

Aktuální kurzy a workshopy