Myofasciální technika

Terapie a péče o zvířata

Myofasciální technika

Fascie je pojivová tkáň. Je to náš ochranný blanitý obal a závěsný systém. Fascie má v chiropraxi, osteopatii a kraniosakrální terapii velký význam.

Nejtenčí a nejpružnější fascie jsou obaly svalů a nejtvrdší, nejpevnější a nejnepoddajnější fascie je tvrdá plena mozková. Fascie je součástí každé tělesné struktury. Je to závěsný systém veškerých součástek našeho těla. Je to nikde nekončící nervově vyživovaný kapsář s mnoha kapsami a kapsičkami, přihrádkami a úpony. Tento kapsář nás doslova drží pohromadě. Táhne se od hlavy až ke konečkům prstů u nohou, celým vnitřkem a vnějškem našeho těla. Jde o strukturu vazivových tkání, které se sbíhají, rozbíhají a propojují.

Fascie umožňuje držet jednotlivé orgány pohromadě a na správném místě těla. A to jak u těla našeho, lidského, tak i samozřejmě u těla zvířecího.


Myofasciální technika je velmi jemná masáž, která uvolňuje pojivovou tkáň neboli fascii.

Povázka vypadá jako tenká, elastická, ale na druhou stranu křehká struktura, a při nevhodné zátěži, úraze, může zatuhnout, může se „slepit“ a dokonce srůst, například v oblasti jizev. Navíc každé tělo má systém kompenzačních linií, takže problém, který například vznikl úrazem pánve, se za pár týdnů projeví v krční páteři.

V případě, že se tak stane, je kůň či pes zatuhlý, může docházet k nepravidelnému pohybu a kulhání.

Zatuhnutí fascií negativně ovlivňuje celé tělo a narušuje funkci jednotlivých orgánů, svalů, kloubů, šlach, krevního, lymfatického a nervového systému.

Myofasciální technika je velmi jemnou, ale účinnou technikou, která je v provedení pomalejší, než rehabilitační masáže, může být pro zvíře v úvodní fázi i bolestivou technikou v případě, že trpí závažnějšími, či chronickými potížemi. Obecně ji ale zvířata velmi milují, protože ve výsledku přináší obrovskou úlevu od akutní či chronické bolesti.

Myofasciální techniku běžně používám při vyšetření koní a kombinuji ji s rehabilitačními masážemi a chiropraktickým ošetřením.
Pokud narazím na nedůvěřivé zvíře, bývá použití myofasciální techniky prostředníkem pro navození důvěry mezi mnou a čtyřnohým pacientem.

Myofasciální techniku jsem nastudovala z několika zdrojů, a to Equinology, dále od terapeutů Jima Pascucciho a Mary Bromiley.

Aktuální kurzy a workshopy