Terapie a péče o zvířata
Rehabilitační masáže patří mezi velmi oblíbenou léčebnou metodu a jsou zvířat velmi pozitivně přijímány. Je třeba si uvědomit, že každý sval se upíná a končí na nějaké z kostí a pokud někde dojde k posunu v rámci kosterní soustavy, případně má kůň či pes jiné zdravotní obtíže, logicky dochází k nerovnoměrnému zatěžování těla, atrofování a na druhé straně přetěžování svalů.
Tím, že mají zvířata čtyři nohy, tak na jejich těle existuje velmi mnoho kompenzačních linií, a proto dokáží maskovat problém poměrně dlouhou dobu.
Průběh rehabilitační masáže má svá pravidla. Úvodními hmaty zdiagnostikuji stav na jednotlivých svalech nebo svalových skupinách, poté uvolňovacími hmaty rozmasíruji svalové spasmy a následně pokračuji závěrečnými hmaty. Tlak, který je používán se obvykle dělí do tří stupňů a záleží na zdravotním stavu pacienta.
Masáže pomáhají zvířatům v případě akutních, ale zejména dlouhodobých, tedy chronických potížích. Mezi největší benefity rehabilitačních masáží patří úleva od bolesti, zlepšení kvality a rozsahu pohybu, příprava na sportovní výkon, zklidnění a uvolnění svalů po sportovní zátěži, relaxace a mentální uvolnění, které může pomoci v komunikaci mezi člověkem a zvířetem.
Masáže aplikuji jako nedílnou součást při chiropraktickém ošetření koní a psů.
Jako každá rehabilitační metoda, tak i práce se svalovou soustavou má své kontraindokace. Mezi nejčastější patří horečka, kožní potíže, březost, akutní úraz, který je spojený s otokem tkání.
Certifikovaný kurz rehabilitačních masáží jsem absolvovala v Chelmsfordu na Agriculture college u společnosti Equinology a americké lektorky Ruth Mitchel. Absolvováním kurzu a složením teoretické a praktické zkoušky jsem získala mezinárodně platný certifikát a titul Equine Body Worker – EBW.