Strečink

Terapie a péče o zvířata

Strečink

Slovo strečink má původ v anglickém slově stretch, což v překladu znamená natahování, napínání, rozpínání, napětí. Strečink je velmi účinná metoda, která umí svaly připravit na zvýšenou zátěž, rozšířit rozsah pohybu a nebo také přirozeně připravit tělo na běžné fungování, případně zrelaxovat svaly po záteži.

Strečink se dá poměrně úspěšně aplikovat u našich čtyřnohých zvířecích přátel, a to především u koní a psů. Za svou několikaletou praxi chiropraktika se setkávám velmi často s majiteli, kteří se svými koňmi a pejsky pravidelně cvičí a musím zcela upřímně říct, že je to na daném zvířeti vždy vidět. Navíc, kromě zdravotních benefitů se jedná o čas, příjemně využitý ve dvou, který může být pro obě strany potěšující.

Strečink by neměl být nikdy prováděný bez předchozího prohřátí a prokrvení svalů.

Samotný protahovací cvik zahajte pozvolným zaujetím výchozí polohy. Pohyb ve směru, který nám cvik ukládá, se provádí pomalým a plynulým pohybem. Pacient by neměl cítit nepříjemný tah a ani bolest. Jakmile při cvičení terapeut ucítí odpor, neochotu, znamená to, že jsme dosáhli krajního rozpětí pohybu, v této poloze s pacientem setrváme několik sekund a poté se vrátíme do výchozí polohy.

Každý cvik by se měl několikrát opakovat a pohybové rozpětí po malých krůčcích zvětšovat. Jiné pravidlo strečinku platí pro mladá či starší zvířata a vzít do úvahy zdravotní kontraindikace.

Společnost Equinology nabízí výukuzákladních strečinkových cvičení jako součást certifikovaného kurzu Equine Body Worker.

Pokud vás strečinkové cvičení u koní a psů zaujalo, rádi vás přivítáme odborném jednodenním workshopu Aktivní a pasivní strečink, který pořádáme několikrát ročně.

Aktuální kurzy a workshopy